Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

POMOC OSOBOM BEZDOMNYM

POMOC BEZDOMNYM
JEŚLI ZAUWAŻYSZ OSOBĘ BEZDOMNĄ
POTRZEBUJĄCĄ POMOCY ZGŁOŚ TEN FAKT:

  • Pracownikom Socjalnym w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Dobrzyniewie Dużym tel. 85 6633256. Ośrodek czynny jest w:
    • poniedziałek :     8:00 – 16:30
    • wtorek, środa, czwartek, piątek :    7:30 – 15:30
  • Policji tel. 997, z telefonu komórkowego należy wybrać nr 112
  • Pogotowiu Ratunkowemu tel. 999

Definicja osoby bezdomnej: Zgodnie z ustawą o pomocy społecznej jest to osoba niezamieszkująca w lokalu mieszkalnym w rozumieniu przepisów o ochronie praw lokatorów i mieszkaniowym zasobie gminy i niezameldowana na pobyt stały, w rozumieniu przepisów o ewidencji ludności, a także osoba niezamieszkująca w lokalu mieszkalnym i zameldowana na pobyt stały w lokalu, w którym nie ma możliwości zamieszkania.

Pomocy osobom bezdomnym w zaspokojeniu ich niezbędnych potrzeb życiowych, wzmacnianiu aktywności społecznej, a także w wyjściu z bezdomności i uzyskaniu samodzielności życiowej udziela zespół pracowników socjalnych GOPS.

Osoby bezdomne, podobnie jak inni w trudnej sytuacji życiowej, są uprawnieni do korzystania ze świadczeń pomocy społecznej, tj.:

  • świadczeń pieniężnych (np. zasiłek stały, okresowy, celowy),
  • świadczeń niepieniężnych (posiłki, praca socjalna, poradnictwo).

Jednak podstawową formą pomocy jest zapewnienie schronienia. Przy jej udzielaniu pracownicy współpracują z organizacjami pożytku publicznego, które na zlecenie gminy realizacją zadnia na rzecz zapewnienia wsparcia osobom bezdomnym.

Przydatne adresy miejsc udzielających pomocy:

Jednak podstawową formą pomocy jest zapewnienie schronienia. Szczegółowych informacji udzielają pracownicy ośrodka. Ponadto podajemy wykaz miejsc oferujących pomoc; 

  1. Schronisko dla Osób Bezdomnych z Usługami Opiekuńczymi Stowarzyszenia „Ku Dobrej Nadziei”, ul. Grunwaldzka 76. Schronisko jest przewidziane dla osób, które ze względu na wiek, chorobę lub niepełnosprawność wymagają częściowej opieki i pomocy w zaspokajaniu niezbędnych potrzeb życiowych. Placówka zapewnia również miejsca osobom niewymagających usług opiekuńczych. Schronisko oferuje osobom bezdomnym całodobową pomoc w formie zakwaterowania, wyżywienia, usług opiekuńczych oraz usług ukierunkowanych na wzmacnianie aktywności społecznej, w miarę możliwości wyjście z bezdomności i uzyskanie samodzielności życiowej. Przyznanie pomocy następuje w formie decyzji administracyjnej i jest poprzedzone złożeniem wniosku do MOPR, rodzinnym wywiadem środowiskowym przeprowadzanym przez pracownika socjalnego oraz - w przypadku gdy wymagane jest to przepisami prawa - podpisaniem kontraktu socjalnego z osobą bezdomną. Przed otrzymaniem decyzji administracyjnej osoba bezdomna ma możliwość przebywania w noclegowni lub ogrzewalni.
  2. Noclegownia Mężczyzn Św. Brata Alberta Caritas Archidiecezji Białostockiej, ul. Sienkiewicza 81/9. W Noclegowni działają dwie placówki: całodobowa i doraźna. W noclegowni całodobowej wydawane są  2 posiłki dziennie i prowadzone są zajęcia aktywizująco-integracyjne. Pobyt nie wymaga wydania decyzji.
  3. Noclegownia Kobiet Św. Matki Teresy z Kalkuty Caritas Archidiecezji Białostockiej, ul. Raginisa 55. Jest to placówka pomocy doraźnej, działa całodobowo w okresie trudnych warunków atmosferycznych. Pobyt nie wymaga wydania decyzji.
  4. Noclegownia Ośrodek Readaptacji dla Bezdomnych Stowarzyszenia Penitencjarnego „Patronat”, ul. Świętojańska 2A. Placówka jest przeznaczona dla mężczyzn opuszczających zakłady karne. Zapewnia całodobowy pobyt, wyżywienie, pomoc specjalistów oraz możliwość korzystania ze świetlicy, pralni, kuchni i sanitariatów. Pobyt nie wymaga wydania decyzji.
  5. Noclegownia Fundacji Dialog, ul. Kolejowa 26A. Placówka przeznaczona jest dla osób bezdomnych lub zagrożonych bezdomnością, w tym również cudzoziemców. Noclegownia czynna jest całodobowo, oferuje żywność, możliwość skorzystania z pralni, sanitariatów, kąpieli i przygotowania gorącego posiłku.
  6. Noclegownia oraz Ogrzewalnia dla Osób Bezdomnych Stowarzyszenia „Ku Dobrej Nadziei”, ul. Grunwaldzka 76. Placówki, poza schronieniem, oferują wyżywienie, pomoc specjalistów i możliwość korzystania ze świetlicy. Noclegownia zapewnia całodobowy pobyt dla kobiet i mężczyzn. Pobyt nie wymaga wydania decyzji.
  7. Ogrzewalnia dla Osób Bezdomnych Caritas Archidiecezji Białostockiej, ul. Kolejowa 26A. Placówka działa całodobowo, zapewnia miejsca siedzące, dostęp do łaźni i toalet.

Osoby bezdomne mogą uzyskać  wsparcie w formie żywności, odzieży, obuwia, korzystać ze świetlicy, pralni, suszarni, kąpieli, sanitariatów i pomocy specjalistów. 

ZAŁĄCZNIKI:

Kalendarz

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny